”Na codzienne zakupy” edycja 2024

Loading

Już po raz siódmy Caritas Polska łączy siły z Fundacją Biedronki, żeby pomóc potrzebującym seniorom. W tym roku z programu „Na codzienne zakupy” skorzysta 11 000 osób, które otrzymają w sumie 22 miliony złotych wsparcia, w postaci doładowań kart przedpłaconych.   

  • To już siódma edycja programu, do tej pory seniorzy otrzymali ponad 100 mln zł na zakupy w sklepach Biedronka
  • Program „Na codzienne zakupy” to więcej niż pomoc żywnościowa: głód obecności trudniej zaspokoić
  • Blisko 4 000 wolontariuszy jest zaangażowanych w program „Na codzienne zakupy”.   
  • Karta łączy pokolenia!

Jak to działa?

Program „Na codzienne zakupy” to rozpoznawalny społecznie, wiarygodny i nagradzany projekt wsparcia dla potrzebujących seniorów. Jak to działa? Seniorzy otrzymują kartę, dzięki której mogą robić zakupy w sklepach Biedronka. Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się 1 kwietnia 2024 i będzie trwała aż do końca stycznia 2025. Właśnie zakończył się etap kwalifikacji beneficjentów programu. – Karta „Na codzienne zakupy” to narzędzie pomocy ubogim seniorom. Senior z taką kartą, może wydać co miesiąc 200 złotych w sklepie Biedronka – wyjaśnia Monika Figiel koordynatorka programu „Na codzienne zakupy”.   
O kwalifikacji do programu decydują kryteria dochodowe i wiek: – Po pierwsze senior musi mieć powyżej 60 lat. Po drugie, dochód poniżej 1700 zł na miesiąc. Jest dużo chętnych, rzecz jasna i w związku tym, to ogromna odpowiedzialność koordynatora, żeby zakwalifikować tych najbardziej potrzebujących seniorów – podkreśla Monika Figiel. 

Istotnym aspektem programu, w kontekście godności podopiecznych, jest forma pomocy: karta daje wolność wyboru, nie stygmatyzuje. Seniorzy mogą płacić w sklepie, jak każdy inny klient. – Dla Ciebie to tylko 200 zł, a mnie ratuje życie – mówi pan Karol, jeden z podopiecznych programu. – Dzięki tej karcie, nie muszę wydawać swoich pieniędzy na jedzenie, tylko kupić na przykład leki – dodaje Pani Basia, która drugi rok z rzędu korzysta z programu. – Od początku reakcja na program była bardzo pozytywna i dała nam motywację do dalszego rozwoju. Program obejmuje obecnie aż 11 000 osób starszych w całej Polsce. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzięki karcie seniorzy lepiej się odżywiają, co z perspektywy naszej działalności i założonych celów, jest szczególnie istotne – dodaje Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Karta to tylko pretekst

Karta „Na codzienne zakupy” to nie tylko materialne wsparcie dla seniorów. To coś o wiele więcej, czego nie da się przeliczyć. – Bardzo szybko, zorientowaliśmy się, że ogromnym problemem uczestników programu jest samotność. Ponad 70% beneficjentów to osoby samotne, mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych – tłumaczy Katarzyna Scheer.   

Karta to tylko pretekst, żeby spotkać się z drugą osobą, a to jest początek czegoś większego. Dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze. Przede wszystkim to oni wyszukują osoby najbardziej potrzebujące, pomagają przy robieniu zakupów. Spotkanie, rozmowa, bycie razem są dla seniorów niezwykle ważne.

Sprawna sieć pomocy

Wolontariusze z 1200 Parafialnych Zespołów Caritas, z małych miejscowości i dużych miast, najlepiej znają swoje społeczności i potrafią trafnie wskazać najuboższych seniorów oraz ich potrzeby. W program zaangażowanych jest blisko 4000 wolontariuszy.  Dzięki nim, można działać na tak szeroką skalę. – To zaangażowanie wolontariuszy i wielu innych osób, które się włączają, jest na pewno najsilniejszą stroną tego programu, tworzy potencjał, żeby robić więcej – mówi Katarzyna Scheer.  

Program „Na codzienne zakupy” dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To ponad 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych miejscowościach.

Pieniądze to nie wszystko

Program „Na codzienne zakupy” to przede wszystkim spotkania, szkolenia i wymiana doświadczeń. Przez ostatnie 2 lata, liderzy wolontariatu mieli warsztaty z zakresu problematyki żywienia seniorów.  W 2024 roku planujemy przeszkolić ok. 400 liderów wolontariatu. Caritas wspólnie z Fundacją Biedronki ma w planach dofinansować i zrealizować wspólnie z lokalnymi Parafialnymi Zespołami Caritas 50 projektów międzypokoleniowych.  


W ciągu siedmiu edycji Programu „Na codzienne zakupy” wydano potrzebującym seniorom dokładnie 63.900 kart o łącznej wartości doładowań 107 300 000 zł.  Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc skierowana do seniorów.

Informujemy, że wszystkie karty NCZ 2024 przyznane Caritas Diecezji Łomżyńskiej zostały już rozdystrybuowane pomiędzy Parafialne Zespoły Caritas oraz Ośrodki Pomocy Społecznej aktywnie współpracujące z Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *